Pasaulinės kulinarijos patiekalai pristatyti „Gurmanų gildijos֧“ bendruomenei

Patiekalai, pasaulio kulinarijos olimpiadoje gavę aukščiausius įvertinimus, maisto ragavimas naudojant pincetus, kerintis vaizdas pro langą bei virpinanti rojalio muzika – tokiais potyriais mėgavosi Trakų restorano „Apvalaus stalo klubas“  svečiai, pakviesti į naujojo sezono meniu pristatymo vakarienę.

Įspūdingi pasiekimai

„Tikrai nepaprasta patirtis! Ir didžiulis pasididžiavimas lietuviais! Nesu foie gras mėgėja, tačiau paštetas avietėje buvo tobulas, tikrai. Ir, galbūt, labiausiai nustebino. Galėjau įtarti, kad derinys puikus, tačiau pateikimas pranoko lūkesčius“, – apie vieną iš ragautų kulinarinių šedevrų kalba rašytoja, televizijos prodiuserė Laisvė Radzevičienė.

Tiek jos minimas patiekalas, tiek kiti, pristatyti vakare, yra „atkeliavę“ iš Pasaulio kulinarijos olimpiados, kurioje du virtuvės šefai iš Lietuvos pasipuošė aukščiausiais įvertinimais: Jaroslav Orševski laimėjo Grand Prix pirmos vietos aukso medalį „Culinary ART“ rungtyje, o Edgaras Rutkauskas toje pačioje rungtyje pelnė sidabrą. Tai neeilinis pasiekimas, žinant, jog šios olimpiados komandinėse ir individualiose rungtyse varžėsi daugiau nei 1200 dalyvių iš 55 šalių.

„Dar vasario pradžioje nuvilnijo naujiena, įkvepianti didžiuotis talentingais Lietuvos virtuvės šefais. Natūralu, jog daugelį domina, o kokius gi patiekalus tokioms varžyboms ruošia virtuvės meistrai, kaip atrodo kūrybos procesas, pagaliau, o koks gi apdovanotųjų kūrinių skonis? „Apvalaus stalo klubas“ šį sezoną suteikia ypatingą galimybę ragauti patiekalų, kurie labai artimi mūsų šefų olimpiniams darbams. Juolab, jog virtuvės meistras E.Rutkauskas jau kuris laikas yra mūsų restorano kūrybos vadovas, kartu su virtuvės komanda besirūpinantis ir a la carte, ir vėsiuoju periodu siūlomu degustaciniu, ir specialiai renginiams ruošiamu meniu“, – pasakoja „Apvalaus stalo klubo“ įkūrėja ir svetingumo puoselėtoja Rasa Šnaiderienė.

To  dar nebuvo

J.Orševski, ir E.Rutkausko olimpiniai kūriniai buvo adaptuoti taip, kad būtų sklandžiai paruošiami restorano virtuvėje. O tai, pasak pačių virtuvės šefų, yra nemenkas iššūkis, nes pasaulio kulinarijos olimpiadai reikia ruošiasi iš anksto ir bet kurio sumanyto konkursinio patiekalo gaminimas neretai trunka keliolika ar net keliasdešimt valandų.

„Patiekalai, kurių ragaus restorano svečiai, niekuo nenusileis pristatytiems olimpiadai, tik bus adaptuoti kasdieniam pateikimui - jie nebus paruošiami iš anksto, bet imami gaminti tik svečiui užsakius. Siekiame, kad užkandžiai ant svečių stalo atkeliautų per 15-a, o pagrindinis karštas patiekalas - per 30 min.“, – sako E. Rutkauskas.

Anot jo, maždaug pusę naujojo Trakuose esančio restorano meniu sudarys „olimpiniai patiekalai“: putpelės ir artišokų suktinukas, filo krepšelis, morkų ir  cukinijų tekstūros lašiša su žirneliais pelenuose, rifešeris su krevetėmis, zuikio ir triušio terinas, avietė su foie  gras, elniena su karveliu ir foie gras, obuolių tatinas. 

„Jei reikėtų išsirinkti vieną patiekalą – tai būtų rifešeris su krevetėmis. Puikus žuvies skonio papildymas, o ir pateikimas - gaivus ir pavasariškas. Na ir, žinoma, obuolių tatinas! Šiek tiek priminė lietuvišką obuolių sūrį, bet subtilumo - visa pieva skonių bei kvapų“, – komplimentų virtuvės šefų sprendimams negailėjo L. Radzevičienė.

Jai pritarė ir meniu pristatyme dalyvavę „Gurmanų gildijos nariai“ bei aktorė Miglė Rimaitytė, daugiau nei septyniolika metų gyvenusi Prancūzijoje.

„Patiekaluose buvo daug netikėtumų, kas yra dar įdomiau, nei tik skonis ir estetiškas pateikimas. Bet noriu pasakyti būtent apie obuolių tatiną – tikrai nesitikėjau, kad skaniausią ir dailiausią prancūzišką pyragą valgysiu Lietuvoje, pagamintą gimtinės meistrų. Mano komplimentai!“, – sako pašnekovė.

Ji išgyrė ir lašišą bei elnieną.

„Mes nemažai keliaujame, todėl būtų neįmanoma sekti visų restoranų, kuriuose apsilankome, naujienas. Nors labai džiaugiamės, kai atėję į mėgstamą vietą randame pasisekusių naujų patiekalų“, – kalba M. Rimaitytė.

Vertino „Gurmanų gildija“

Didžioji naujojo meniu debiutinio vakaro svečių dalis – „Gurmanų gildijos“ nariai.

Šios gildijos tikslas – tobulinti ir perduoti jaunesnėms kartoms meistrystės paslaptis.

Draugija siekia išlaikyti stalo tradicijas ir turi nemažai socialinių funkcijų. Visų pirma rūpinasi jaunais virėjais. Jie turi ne tik puikiai gaminti, tačiau ir „jausti“ restoraną, jo aplinką, išmanyti gero aptarnavimo reikalavimus, drabužių kodeksą.

Šįkart jų siekis, kad apie lietuvių virtuvės šefų pasiekimus pasaulyje būtų kalbama kuo ilgiau, o su jų kūryba galėtų susipažinti kuo platesnis ratas visuomenės – kad visi ragautų, vertintų ir tokiu būdu augtų kulinarijos profesijos populiaumas, noras dalyvauti konkursuose, o Lietuva tarsi taptų kulinarijos ir svetingumo talentų inkubatoriumi.

Vietoje įrankių – pincetai

Tačiau ne tik patiekalai, bet ir jų pateikimas šįmet stebins „Apvalaus stalo klubo“ svečius. Ruošiantis naujam sezonui buvo atrinktas ypatingų indų rinkinys iš skirtingų šalių: iš Ispanijos atkeliavo visame pasaulyje pripažinto gamintojo „Pordamsa“ indų papildymas, iš Belgijos – art deco stiliaus įrankiai, iš Portugalijos –  keramika, o iš Tuniso –  porcelianas. Kai kas ypatingo Trakus pasieks ir iš Japonijos.

Nauja šių metų idėja – kviesti svečius mėgautis maistu ir net dalintis juo su kitais naudojantis… pincetu.

„Jei į vakarienę būtų palydėjęs vyras, pincetus neabejotinai būtume išmėginę. Man rodos, toks valgymo būdas, ypač, kai vakarieniauji dviese, suteikia dar daugiau romantikos“, – sako L. Radzevičienė.

Tai atradimu tapo ir M. Rimaitytei, pincetu greta sėdintiesiems padalinusiai virtuvės šefų patiektus valgius.

„Tikimės, kad prie šio nuotykio prisijungs ne tik mūsų komanda, bet ir mus lankantys svečiai. Galbūt tradicija parkeliaus ir į mūsų svečių namus, prie kasdienio stalo. Juk ten verta dalytis ne tik kasdiene duona, bet ir artimo supratimu ir palaikymu, įkvėpti kūrybai ir mėgavimuisi gyvenimu… Svajoju,  tuo įprasminti mūsų darbus”, - sako R.Šnaiderienė.